2019 Finalists2019-08-16T12:02:17+00:00

2019 Finalists

Agricultural Student of the Year

Supported by:

Agri-Tech Innovator of the Year

Supported by:

The machinery and Farm Technology of the Year category will be split into Agri-Tech Innovator of the Year and Machinery Innovator of the Year categories.

Ian Wheal

Breedr,
Exeter

Jack Wrangham

Drone Ag,
Northumberland

James Doel

Anglia Quality Meat,
Hertfordshire

William Wells

Hummingbird Technologies,
London

Arable Innovator of the Year

Supported by:

Euan Caldwell

Balruddery and Mylnefield Farms,
The James Hutton Institute,
Angus

Rob Fox

Squab Hall Farm,
T.I. Evans and Son,
Warwickshire

Ryan McCormack

Old Rides Farm,
Burden Bros Farms,
Kent

Tim Parton

Brewood Park Farm,
S.S. and S.D. Kirk,
Staffordshire

Beef Innovator of the Year

Supported by:

Ed and Julie Williams

Northacombe Farm,
Northacombe,
Devon

Ian Norbury

Dairy Farm,
G. and P.M. Norbury,
Cheshire

John Egerton

Lisnavoe Farm,
John Egerton,
Co Fermanagh

Richard Bartle

Dinmoor Manor Estate,
P.R. Dawes,
Herefordshire

Contractor Innovator of the Year

Supported by:

Chris and Mark Acaster

Bingley Villa,
A. and A. Farm Services,
South Yorkshire

Neil Dallyn

Waltham Park Farm,
R. and A. Dallyn and Sons,
West Sussex

Robert Chapman

Westover Farm,
Westover Farm Contractors,
Isle of Wight

Thomas Robinson

Grendon,
Robinson Agricultural Services,
Devon

Dairy Innovator of the Year

Supported by:

Ben, Adam and Sam Spence

The Home Farmer,
Home Farm,
Yorkshire

Jimmy Pritt

J.W.P. Farming,
Leicestershire

Jonny and Carrie Burridge

Manor Farm,
R.D. and J.Burridge,
Norfolk

Paul Griffin

Briddlesford Farm Dairy,
Briddlesford Farm,
Isle of Wight

Digital Innovator of the Year

Andy Venables

Hills Green Farm,
Hills Green,
Cheshire

Katie Anderson

Paddlesworth Produce,
Kent

Richard Heady

Headys Farm,
W.F. Heady & Sons,
Buckinghamshire

Thomas Kitchen-Dunn

Lamb2Ewe,
Yorkshire

Diversification Innovator of the Year – Large

Charlie Fermor

Perry Court Farm,
Kent

Jason Borthwick

Deepdale Farm,
Deepdale Backpackers and Camping,
Norfolk

Rupert Evans

Denstone Hall Farm,
Denstone Hall Farm Shop & Cafe,
Staffordshire

Tim Barton

Manor Farm,
Wadswick Country Store Ltd,
Wiltshire

Diversification Innovator of the Year – Small to Medium

Barbara, Sam & Joe Smith

Slapton Manor Farm,
Slapton Manor,
Northamptonshire

James Helliwell

Moat Farm,
H.J. Helliwell,
Nottinghamshire

Martyn and Harry Steedman

Mains Farm,
Mains Farm Wigwams,
Stirlingshire

The Goldie Family

Craighead Farm,
Craighead Country Nursery School,
East Ayrshire

Family Farming Business of the Year

Supported by:

The Dustow family

Colwith Farm,
C.S. Dustow and Son,
Cornwall

The Marshall Family

Baddinsgill Farm,
Scottish Borders

The Powell Family

Yazor Court,
D.J. & I.R. Powell,
Herefordshire

The Ross Family

Lawns Farm,
A.E. Ross and Sons,
South Yorkshire

Farmers Guardian Farming Hero of the Year

Supported by:

JCB

This award recognises an individual or group of people who strive to make a positive difference to the lives of other people during times of uncertainty or adversity. They may also be campaigning to raise awareness to the wider industry and beyond.

The winner will be announced on the evening of the Awards.

Farm Worker of the Year

Supported by:

Claire Moore

High Farm Social Care Farm,
Camphill Village Trust,
Yorkshire

Henry Robinson

Christie House Farm,
R.P Worth and Son,
Lincolnshire

Richard Ingram

Lackham Home Farm,
Wiltshire College,
Wiltshire

Robert Clarke

High House Farm,
Shadwell Estate Company,
Suffolk

Machinery Innovator of the Year

Supported by:

The machinery and Farm Technology of the Year category will be split into Agri-Tech Innovator of the Year and Machinery Innovator of the Year categories.

Charles Creyke

Aquagronomy,
Wheel Track Roller Combi,
Yorkshire

Gareth Davies and Phil Corke

Bison Lock,
Bison Security (Wales)Ltd,
Wales

Geoff Eyre

Mill Farm,
Bale Wrapper,
Derbyshire

Tilly Pass

Manor Farm Everton,
Tilly your Trailer,
Bedfordshire

New Entrant Awards: Against the odds

Supported by:

Andrew and Aileen Marchant

Clonhie Farm,
A. and A. Marchant,
Dumfries and Galloway

Andy Smith

Lodge farm,
T.H. & J.P. Case,
Somerset

Lucy Eyre and Nick Langston-Bolt

Langston Farm,
Angus

Mark Emery

Badger Cross Farm,
Emery Farms,
Somerset

Outstanding Contribution to British Agriculture

Supported by:

NSF

This prestigious award is designed to recognise one individual’s dedication to the farming industry.

The Award is given to a member of the agricultural industry who has worked tirelessly for UK farming, either through delivering innovation, championing the needs for fellow farmers, spearheading change and/or promoting the industry to the wider public.

The winners will be announced on the evening of the Awards.

Sheep Innovator of the Year

Supported by:

Eamonn Matthews

The Meadow Farm,
Glens of Antrim,
Co Antrim

Jack Bostock

Lamb2Ewe,
Yorkshire

Mat Cole

Greenwell Farm,
Dartmoor Farmers,
Devon

Sharminda Lockwood

Springfield Farm,
R.T, J.B & I.J Lockwood,
Kent